Dlaczego drzwi wejściowe się pocą? – skraplanie pary wodnej na drzwiach zewnętrznych
Pocenie się drzwi wejściowych – kiedy występuje to zjawisko?
Wraz z nastaniem chłodów i mrozów, wielu właścicieli domów zmaga się z problemem pocących się drzwi wejściowych. Przyczyną mokrych drzwi wejściowych jest zjawisko kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu, do którego dochodzi w momencie dużej różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Kondensacja widoczna na drzwiach zewnętrznych najczęściej związana jest z brakiem, bądź niedostateczną izolacją termiczną, a także z podwyższoną wilgotnością wewnątrz domu/mieszkania.
Kondensacja a izolacja termiczna drzwi
W przypadku mokrych obrzeży drzwi wejściowych powodem zazwyczaj jest brak szczelnego wypełnienia pianką poliuretanową przestrzeni między murem a ościeżnicą. Jeśli chodzi o samo skrzydło, to głównym powodem „pocenia się” jego powierzchni – jest słaba lub całkowity brak izolacji wewnętrznej oraz tzw. mostki termiczne, jakie powstają w obrębie „oczka”, klamki czy zamka.
Problem z poceniem się drzwi dotyka przede wszystkim osoby, które posiadają gorszej jakości, nieocieplone drzwi aluminiowe lub stalowe, które w zimie mogą od środka pokrywać się nawet warstwą szronu. Kiedy zewnętrzne metalowe drzwi są bardzo zimne od zewnątrz, a od strony mieszkania mają kontakt z ciepłym powietrzem – zmienia się tzw. punkt rosy i dochodzi do pojawienia się wilgoci na wewnętrznej stronie skrzydła, co przekłada się na efekt mokrych drzwi.
Przeczytaj także: Jak dbać i konserwować wejściowe drzwi zewnętrzne?
Rodzaje drzwi wejściowych a ryzyko kondensacji – o czym warto pamiętać?
Na rynku można spotkać drzwi wejściowe stalowe, aluminiowe oraz drewniane. Konstrukcje metalowe charakteryzują się wysoką przewodnością cieplną – ok. 300-krotnie przewyższającą drzwi drewniane, dlatego właśnie posiadacze drzwi stalowych i aluminiowych są znacznie bardziej narażeni na skutki wytrącania się pary wodnej na ich wewnętrznej powierzchni. Należy jednak podkreślić, że tendencja ta zanika całkowicie z chwilą zakupu dobrej klasy izolowanych drzwi wejściowych, które posiadają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła.
Sposoby mokre drzwi
Warto też zaznaczyć, że dla zminimalizowania ryzyka „pocenia się” wewnętrznej części skrzydła – równie istotny, co wysokiej jakości drzwi, jest ich fachowy montaż, który dobrze jest zlecić specjalistom. Wśród pomysłów na radzenie sobie z tym uciążliwym zjawiskiem, dominują kosztowne, karkołomne bądź doraźne sposoby, takie jak próba docieplenia drzwi/ościeżnicy, montaż wiatrołapu czy zmiana punktu rosy poprzez np. instalowanie kurtyny powietrza.
Stosunkowo prostym i efektywnym rozwiązaniem może okazać się jednak zmniejszenie poziomu wilgotności powietrza w domu poniżej 55 proc., m.in. poprzez częstsze wietrzenie pomieszczeń w porze zimowej.
Data: 29 grudnia 2021