Konserwacja drzwi zewnętrznych – jak dbać o nie na co dzień?
Odpowiednia konserwacja drzwi zewnętrznych pozwoli cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem i właściwościami przez długie lata. Drzwi często narażone są na wpływ różnorodnych czynników zewnętrznych, takich jak wahania temperatur, deszcz, śnieg, czy wilgoć, co może doprowadzić do łuszczenia się lakieru, czy nawet pęknięć. Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się ich walorami? Jak powinna wyglądać właściwa konserwacja drzwi drewnianych i na co warto zwrócić uwagę przy konserwacji drzwi stalowych?
Konserwacja drzwi drewnianych – o czym należy pamiętać?
Konserwacja drzwi zewnętrznych drewnianych powinna odbywać się regularnie. Najlepiej raz na pół roku kontrolować ich wygląd i sprawdzać stan powłoki lakierniczej, a także na bieżąco usuwać wszelkie zabrudzenia. Gdy zauważysz, że lakier lub farba złuszczają się, najlepiej jak najszybciej oczyścisz drzwi, uzupełnić ubytki w drewnie i odmalować wybrane fragmenty. Można to zrobić za pomocą lakieru przeznaczonego do miejscowych napraw. Pracę możesz też zlecić specjaliście, który wybierze odpowiedni rodzaj lakieru i fachowo zajmie się renowacją. Wybór lakieru jest niezwykle istotny – ważne, aby był odporny m.in. na wilgoć, czy promienie słoneczne. We własnym zakresie łatwo natomiast poradzisz sobie z czyszczeniem drzwi.
Jakie środki sprawdzą się przy czyszczeniu drzwi drewnianych?
Jedną z podstawowych zasad dotyczących właściwego czyszczenia drzwi jest dobór odpowiednich preparatów. Należy wybierać wyłącznie te przeznaczone do pielęgnacji drewna, czyli specjalne płyny bądź mleczka. Niektóre preparaty, takie jak przykładowo: chlor, rozpuszczalniki, środki z amoniakiem, czy płyny do mycia szyb mogą uszkodzić warstwy lakieru, dlatego lepiej ich unikać. Drzwi drewniane nie powinny być też czyszczone za pomocą środków posiadających właściwości ścierne, a także przy użyciu zbyt dużej ilości wody.
Konserwacja drzwi zewnętrznych stalowych – najważniejsze informacje
Drzwi stalowe (nazywane też potocznie drzwiami metalowymi) także wymagają właściwej pielęgnacji, aby jak mogły najdłużej zachowywać swoją jakość. Dobrym rozwiązaniem jest szczotkowanie i polerowanie (zgodne z kierunkiem szlifowania metalu). Do czyszczenia takich drzwi należy stosować łagodne detergenty i środki sprawdzające się przy polerowaniu. Dzięki temu drzwi stalowe odzyskają blask i estetyczny wygląd.
Podstawowe zabrudzenia powstałe w wyniku codziennego użytkowania można łatwo usunąć wilgotną ściereczką z mikrofibry. Gdy jednak masz do czynienia z bardziej uciążliwym brudem, przykładowo w wyniku kontaktu ze smarem, najlepiej skorzystać ze środków posiadających w składzie alkohol lub rozpuszczalniki. Jakich środków nie należy stosować? Przede wszystkim tych zawierające kwas solny, wybielacz, czy chlorki.
Wybór odpowiednich drzwi i ich systematyczna konserwacja sprawi, że będą Ci służyć przez długie lata. W naszej ofercie znajdziesz nowoczesne drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, które cechują się odpornością na uszkodzenia i atrakcyjnym wyglądem. Oferujemy drzwi stalowe, drzwi przeciwpożarowe, drewniane, czy aluminiowe. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy doradzą wybór najlepszego rozwiązania.
Data: 15 maja 2021