✆ 883 958 099
Menu

Jak skutecznie ocieplić bramę garażową? Sprawdzone sposoby

Ocieplenie bramy garażowej wpłynie na zmniejszenie strat energetycznych z budynku, a tym samym pozwoli oszczędzić wydatki na ogrzewanie domu. Na szczęście izolacja bramy garażowej nie jest skomplikowana, a często także tańsza niż mogłoby się wydawać. Czym ocieplić bramę, aby uzyskać zamierzony efekt? Jak to zrobić krok po kroku? Podpowiadamy.

Izolacja bramy garażowej – co warto wiedzieć na początek?

Brama jest kluczowym miejscem jeśli chodzi o ocieplenie garażu, gdyż to zwykle przez nią ucieka większość ciepła. Przy planowaniu termoizolacji warto mieć na uwadze rodzaj materiału, z jakiego została wykonana brama, gdyż to m.in. do jego właściwości trzeba dostosować sposób ocieplenia. Często metalowe drzwi garażowe potrzebują solidniejszej izolacji niż drzwi drewniane, które lepiej zatrzymują ciepło.

Przy wyborze materiału znaczenie ma również typ bramy. Przykładowo ocieplenie bramy garażowej uchylnej będzie bardziej skuteczne przy użyciu styropianu.

Czym ocieplić bramę?

Jednym z popularnych materiałów wykorzystywanych do ocieplenia bramy jest folia termoizolacyjna, która przyda się szczególnie w sytuacji, gdy zależy Ci na cieńszym materiale. Folia sprawdzi się, jeśli nie chcesz zwiększać grubości skrzydła bramy. Co więcej, jest ona stosunkowo łatwa w montażu.

Innym, równie często wybieranym materiałem jest klasyczny styropian, szczególnie polecany do bram uchylnych. Jego lekkość sprawi, że brama nie będzie obciążona. Plusem jest również szeroka dostępność tego produktu, co pozwoli na bezproblemowy i szybki zakup. Za styropianem przemawia cena – to jeden z najtańszych materiałów do ocieplenia np. bramy garażowej dwuskrzydłowej.

Czym jeszcze można ocieplić bramę garażową? Warto rozważyć wykorzystanie maty izolacyjnej, która bardzo dobrze przylega do podłoża i skutecznie chroni przed zimnem, a także odporną na wilgoć i pleśń piankę poliuretanową.

Jak docieplić bramę garażową krok po kroku?

Na samym początku najlepiej sprawdzić, czy brama dobrze przylega do ościeżnicy. W przypadku zbyt dużej szczeliny pomiędzy futryną a obramowaniem należy szybko pozbyć się tego problemu. Najlepszym sposobem będzie wyregulowanie okuć, odpowiednie ustawienie bramy i zastosowanie uszczelek.

Poniżej zaprezentujemy, jak dobrze ocieplić bramę korzystając z folii termoizolacyjnej.

  1. Dokładnie oczyść i odtłuść bramę, aby zapewnić jak największą przyczepność.
  2. Przymocuj taśmę dwustronną i przygotuj folię.
  3. Rozetnij folię na pasy o odpowiedniej szerokości i przyklej do taśmy.
  4. Całość zabezpiecz taśmą aluminiową w celu dodatkowego uszczelnienia i zapewnienia elastyczności drzwi garażowych.

Jeśli zdecydujesz się na użycie styropianu, najpierw należy przykleić odpowiedni kawałek styropianowej płyty za pomocą kleju. Kolejny krok to ponowne nałożenie kleju, a następnie folii termicznej (najlepszy efekt da połączenie styropianu i folii).

Na utrzymanie właściwej temperatury w garażu wpływają też dobrej jakości drzwi garażowe. W naszej ofercie znajdziesz funkcjonalne drzwi, w tym modele o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Sprawdź ofertę bram garażowych Makpol>

Data: 1 lipca 2021

883 958 099

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych.

OK