✆ 883 958 099
Menu

Jak działa mechanizm bram garażowych?

Profesjonalna brama garażowa musi być wyposażona w odpowiedni mechanizm otwarcia, który zagwarantuje wygodę i bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak działa mechanizm bram garażowych w przypadku najbardziej popularnych modeli i poznaj nowoczesne rozwiązania, które pozwolą na automatyczne korzystanie z bramy. Zaczynamy!

Mechanizm otwarcia a typ bramy – przykłady

Działanie mechanizmu różni się w zależności od rodzaju bramy. Znaczenie ma też fakt, czy jest to brama ręczna, czy automatyczna – w przypadku tej pierwszej, kluczowe jest użycie siły i samodzielne wprawienie bramy w ruch.

Zobacz, jak działa mechanizm bram garażowych na podstawie poniższych przykładów:

  • Brama garażowa uchylna. Podczas otwierania, jej płaszcz zostaje podniesiony do góry i przesuwa się do wewnątrz garażu pod sufitem. Dzięki zastosowaniu specjalnych sprężyn ciężar konstrukcji jest odpowiednio wyważony, a jej otwieranie i zamykanie nie wymaga dużej siły.
  • Brama garażowa segmentowa. Tego typu bramy są niezwykle popularne ze względu na oszczędność miejsca – ich skrzydło nie wysuwa się, tylko otwiera i zamyka do wewnątrz. Konstrukcja bramy składa się z połączonych zawiasami poziomych segmentów, które wprawione w ruch przesuwają się po prowadnicach, tym samym przemieszczając się np. poziomo pod sufit. Brama garażowa segmentowa wybierana jest często ze względu na łatwą możliwość automatyzacji.
  • Brama dwuskrzydłowa. Mechanizm otwarcia bramy dwuskrzydłowej ręcznej przypomina otwieranie drzwi – skrzydła otwierają się na zewnątrz. W tym przypadku potrzebujesz dużo miejsca na podjeździe, żeby swobodnie ją otworzyć. Taką bramę można z powodzeniem zautomatyzować.
  • Brama roletowa. W odróżnieniu od bramy segmentowej brama roletowa nie jest kierowana pod sufit garażu, a zwijana do tzw. kasety. Oczywiście wszystko opiera się na wysokiej jakości mechanizmie – kurtyna bramy nawijana jest na specjalny wał nawojowy, a następnie łatwo umieszczona w kasecie.

Brama automatyczna – najważniejsze zalety

Tak jak wspomnieliśmy przy opisie niektórych bram, obecnie większość z tych modeli można wyposażyć w automatyzację. Mechanizm bramy garażowej opiera się wówczas na działaniu napędu, a sterowanie otwieraniem i zamykaniem odbywa się za pomocą pilota.

Brama automatyczna to przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda. Możliwość jej otwierania i zamykania z odległości, bez wychodzenia z samochodu sprawia, że takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością.

Na czym polega działanie napędu?

Głównym elementem napędu jest siłownik wprawiający w ruch ramię. Jest ono przymocowane do skrzydła i dodatkowo połączone z tzw. wózkiem, który porusza się po szynie jezdnej. Za jego napędzenie odpowiada łańcuch lub pasek zębaty, szczególnie polecany, jeśli zależy Ci na stosunkowo cichym napędzie.

Za kierowanie pracą siłownika odpowiada moduł sterujący. W zależności od modelu oba urządzenia mogą być połączone lub umiejscowione oddzielnie (drugie rozwiązanie jest stosowane w szczególności w nowoczesnych napędach).

W naszej ofercie znajdziesz różne modele bram garażowych, w tym bramy ręczne i automatyczne, które cechują dobre parametry techniczne i łatwość użytkowania. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą nowoczesnych napędów do bram.

Data: 21 lipca 2021

883 958 099

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych.

OK